EURO-FATCA
INFORMACJE OGĂLNE:
Polska, jako paĆstwo czĆonkowskie Unii Europejskiej oraz Organizacji WspĂłĆpracy Gospodarczej i Rozwoju â zobowiÄ zaĆa siÄ do wymieniania z innymi paĆstwami informacji o aktywach finansowych rezydentĂłw tych paĆstw zgromadzonych na rachunkach prowadzonych przez polskie instytucje finansowe.
Celem realizacji powyĆŒszych zobowiÄ zaĆ, polski Parlament uchwaliĆ UstawÄ z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi paĆstwami (Dz.U. z 2017 r. poz. 648), implementujÄ cÄ do polskiego porzÄ dku prawnego wymĂłg automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania.
DziaĆajÄ c w Ćwietle ww. Ustawy, Bank SpĂłĆdzielczy w Ćukowej zobowiÄ zany jest okreĆliÄ, rezydencjÄ podatkowÄ swoich KlientĂłw. W celu uzyskania tych informacji, Bank bÄdzie korzystaĆ z danych, ktĂłre juĆŒ posiada o swoich Klientach, moĆŒe rĂłwnieĆŒ poprosiÄ o dostarczenie brakujÄ cych danych.
JeĆŒeli Klient okaĆŒe siÄ rezydentem podatkowym innego kraju, Bank zobowiÄ zany bÄdzie do przekazania za poĆrednictwem Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji na temat tych klientĂłw, ktĂłre w dalszej kolejnoĆci bÄdÄ przekazywane do wĆaĆciwych zagranicznych organĂłw podatkowych.
WAƻNE INFORMACJE:
Bank, poczÄ wszy od dnia 01.05.2017 r. zwraca siÄ do wszystkich KlientĂłw zainteresowanych nabyciem nastÄpujÄ cych produktĂłw bankowych: rachunkĂłw ROR, rachunkĂłw bieĆŒÄ cych, rachunkĂłw pomocniczych, lokat terminowych, o zĆoĆŒenie stosownego OĆwiadczenia dotyczÄ cego rezydencji podatkowej, tj.:
Klient Indywidualny:
- OĆwiadczenie CRS Klienta Indywidualnego,
Klient Instytucjonalny
- OĆwiadczenie CRS Klienta Instytucjonalnego,
- OĆwiadczenie CRS Beneficjenta Rzeczywistego â dokument, wypeĆniany przez osoby kontrolujÄ ce KlientĂłw Instytucjonalnych.
NiezĆoĆŒenie przez Klienta ww. OĆwiadczenia o statusie rezydencji podatkowej uniemoĆŒliwi Bankowi prowadzenie dla tego Klienta umĂłw ww. produktĂłw bankowych.
JednoczeĆnie dla KlientĂłw, ktĂłrzy posiadajÄ na dzieĆ 30.04.2017 r. ww. produkty bankowe, Bank sam okreĆli rezydencjÄ podatkowÄ , korzystajÄ c z informacji, ktĂłre juĆŒ posiada o swoich Klientach, zastrzegajÄ c sobie moĆŒliwoĆÄ zwrĂłcenia siÄ z proĆbÄ o dostarczenie i uzupeĆnienie brakujÄ cych informacji.
W przypadku pytaĆ dotyczÄ cych indywidualnej sytuacji podatkowej, prosimy skontaktowaÄ siÄ z niezaleĆŒnym doradcÄ , gdyĆŒ Bank nie Ćwiadczy usĆug doradztwa podatkowego.
W przypadku pytaĆ zapraszamy do kontaktu z pracownikami Banku .
NAJCZÄĆCIEJ ZADAWANE PYTANIA:
- Czym jest CRS i EURO-FATCA?
W lutym 2014 roku Organizacja WspĂłĆpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowaĆa nowy standard dotyczÄ cy automatycznej wymiany informacji w celach podatkowych (zwany potocznie âCRSâ).
Model automatycznej wymiany informacji podatkowych pomiÄdzy krajami Unii Europejskiej wprowadzony zostaĆ do jej porzÄ dku prawnego dyrektywÄ Rady 2014/107/UE z dnia 9 grudnia 2014 r., ktĂłra zmieniĆa dyrektywÄ 2011/16/UE w zakresie obowiÄ zkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania (D. Urz. UE z 16/12/2014 r. L 359/1) â (potocznie zwanym âEURO-FATCAâ).
Z uwagi na powyĆŒsze okolicznoĆci, regulacje dotyczÄ ce automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania, potocznie okreĆla siÄ mianem âEuro-FATCAâ alternatywnie âCRSâ.
- Jaka jest podstawa prawna w Polsce dotyczÄ ca EURO â FATCA i kiedy wchodzi w ĆŒycie?
W Polsce zostaĆa uchwalona Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi paĆstwami (Dz. U. 2017 poz. 648), ktĂłra obowiÄ zuje swoim zakresem instytucje finansowe poczÄ wszy od dnia 1 maja 2017 r.
- Kogo dotyczy EURO-FATCA?
EURO-FATCA dotyczy wszystkich KlientĂłw Indywidualnych i KlientĂłw Instytucjonalnych.
- Jakie produkty bankowe sÄ objÄte EURO-FATCA?
Produkty bankowe oferowane przez Bank: rachunki ROR, rachunki bieĆŒÄ ce, rachunki pomocnicze, lokaty terminowe.
- Czy zĆoĆŒenie w banku OĆwiadczenia o rezydencji podatkowej w przypadku zawierania nowej umowy o produkt jest konieczne?
Tak. Stosownie do przepisĂłw Ustawy pobranie OĆwiadczenia w toku otwierania rachunku jest elementem obligatoryjnym do jego otwarcia. W przypadku odmowy zĆoĆŒenia przez Klienta przedmiotowego OĆwiadczenia, Bank odmĂłwi zawarcia stosownej umowy i otwarcia rachunku produktu.
- Jak czÄsto Klienci sÄ zobowiÄ zani do przekazywania informacji o swojej rezydencji podatkowej do Banku?
Po zĆoĆŒeniu przez Klienta w Banku waĆŒnego OĆwiadczenia, kolejne bÄdzie konieczne jedynie w przypadku aktualizacji informacji danych osobowych lub jeĆli Bank uzna, ĆŒe status rezydencji podatkowej mĂłgĆ ulec zmianie.
- Jakie informacjÄ Bank bÄdzie przekazywaĆ do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej?
Bank bÄdzie przekazywaĆ informacje dotyczÄ ce Klienta (m.in. imiÄ i nazwisko/ nazwÄ, adres/siedzibÄ, TIN ânumer identyfikacji podatkowej) oraz posiadanych przez niego rachunkĂłw (m.in. identyfikator rachunku, saldo rachunku).
- Od czego zaleĆŒy przynaleĆŒnoĆÄ rezydencji podatkowej?
Zdefiniowanie kraju rezydencji podatkowej zaleĆŒy od kilku czynnikĂłw m.in.: oceny dokonanej na podstawie ustaw podatkowych, umĂłw miÄdzynarodowych oraz innych okolicznoĆci. W przypadku pytaĆ dotyczÄ cych kraju rezydencji podatkowej, kaĆŒdy Klient zobowiÄ zany jest skontaktowaÄ siÄ z niezaleĆŒnym doradcÄ , gdyĆŒ Bank nie Ćwiadczy usĆug doradztwa podatkowego lub prawnego.
SĆOWNIK UĆ»YWANYCH POJÄÄ:
- Aktywny NFE:
W typowych sytuacjach jest to podmiot niebÄdÄ cy instytucjÄ finansowÄ :
- ktĂłry w poprzednim roku kalendarzowym uzyskiwaĆ mniej niĆŒ 50% dochodĂłw pasywnych (tj. przychody z dywidend i inne przychody z udziaĆu w zyskach osĂłb prawnych, przychody ze zbycia udziaĆĂłw (akcji), wierzytelnoĆci, odsetek i poĆŒytkĂłw od wszelkiego rodzaju poĆŒyczek, porÄczeĆ i gwarancji, a takĆŒe przychody z praw autorskich, praw wĆasnoĆci przemysĆowej, w tym z tytuĆu zbycia tych praw, a takĆŒe zbycia i realizacji praw z instrumentĂłw finansowych) oraz mniej niĆŒ 50% aktywĂłw posiadanych przez podmiot stanowiÄ aktywa przynoszÄ ce dochĂłd pasywny; lub
- ktĂłrego akcje sÄ przedmiotem regularnego obrotu na gieĆdzie papierĂłw wartoĆciowych; lub
- ktĂłry jest powiÄ zany z podmiotem, ktĂłrego akcje sÄ przedmiotem regularnego obrotu na gieĆdzie papierĂłw wartoĆciowych; lub
- ktĂłry jest podmiotem rzÄ dowym (w tym jednostka samorzÄ du terytorialnego), bankiem centralnym (np. NBP), organizacjÄ miÄdzynarodowÄ .
- EURO â FATCA i CRS:
ReĆŒimy automatycznej wymiany informacji w dziedzicznie opodatkowania wdraĆŒane do polskiego porzÄ dku prawnego UstawÄ z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi paĆstwami (Dz.U. z 2017 r. poz. 648), sporzÄ dzonÄ w oparciu o przepisy miÄdzynarodowe.
- Instytucja finansowa:
W typowych sytuacjach jest to podmiot:
- przyjmujÄ cy depozyt w ramach dziaĆalnoĆci bankowej lub podobnej,
- przechowujÄ cy aktywa finansowe na rachunek innych osĂłb,
- zarzÄ dzajÄ cy aktywami i funduszami,
- zarzÄ dzajÄ cy Ćrodkami pieniÄĆŒnymi lub innymi aktywami finansowymi w cudzym imieniu.
- Klient Indywidualny:
Osoba fizyczna, w tym osoba fizyczna prowadzÄ ca dziaĆalnoĆÄ gospodarczÄ i rolnik wykonujÄ cy indywidualnie dziaĆalnoĆÄ rolniczÄ .
- Klient Instytucjonalny:
Osoby prawne lub jednostki organizacyjne nie posiadajÄ ce osobowoĆci prawnej, czyli takie jak: spĂłĆka kapitaĆowa, spĂłĆka osobowa lub fundacja. Definicja nie obejmuje natomiast KlientĂłw prowadzÄ cych jednoosobowÄ dziaĆalnoĆÄ gospodarczÄ lub rolnikĂłw, gdyĆŒ w Ćwietle przepisĂłw EURO-FATCA traktuje siÄ je jak Klienta Indywidualnego.
- Organizacja WspĂłĆpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. OECD):
Organizacja WspĂłĆpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD) to organizacja miÄdzynarodowa skupiajÄ ca 34 paĆstwa czĆonkowskie, KomisjÄ EuropejskÄ oraz BrazyliÄ, Chiny, Indie, IndonezjÄ i AfrykÄ PoĆudniowÄ jako staĆych goĆci.
- OĆwiadczenia CRS:
OĆwiadczenia CRS to formularze, ktĂłre sĆuĆŒÄ Klientom do okreĆlenia swojego statusu rezydencji podatkowej zgodnie z wymogami EURO-FATCA. Wzory OĆwiadczeĆ, stosowane w Banku sÄ dostÄpne na stronie internetowej Banku.
- Pasywny NFE:
Podmiot niebÄdÄ cy instytucjÄ finansowÄ i aktywnym NFE.
- Rezydencja podatkowa:
Miejsce zamieszkania dla celĂłw podatkowych (domicyl podatkowy). PaĆstwo, w ktĂłrym dana osoba fizyczna podlega opodatkowaniu od caĆoĆci uzyskiwanych dochodĂłw (nieograniczonemu obowiÄ zkowi podatkowemu).
- Rezydent:
Klient majÄ cy rezydencjÄ podatkowÄ w danym paĆstwie.
- TIN (ang. Tax Identification Number):
Oznacza Numer Identyfikacji Podatkowej lub â w przypadku braku TIN â jego funkcjonalny ekwiwalent. TIN jest niepowtarzalnÄ kombinacjÄ liter i liczb przypisanÄ przez jurysdykcjÄ osobie fizycznej lub podmiotowi i jest uĆŒywany do identyfikowania osoby fizycznej lub podmiotu w celach zwiÄ zanych z administracjÄ podatkowÄ tej jurysdykcji. SzczegĂłĆowe informacje na temat TIN moĆŒna znaleĆșÄ na portalu OECD. NiektĂłre jurysdykcje nie wydajÄ TIN. Jurysdykcje te czÄsto uĆŒywajÄ jednak innego numeru o wysokim stopniu integralnoĆci i rĂłwnorzÄdnym poziomie identyfikacji (âekwiwalent funkcjonalnyâ). PrzykĆady tego typu numerĂłw obejmujÄ , w przypadku osĂłb fizycznych, numer zabezpieczenia / ubezpieczenia spoĆecznego, kod / numer identyfikacji obywatela / osobisty numer identyfikacyjny / numer sĆuĆŒbowy i numer rejestracyjny rezydenta.