Gwarancje BFG
Podstawowe informacje o systemie gwarantowania depozytĂłw w Polsce
Polskie regulacje prawne dotyczÄ ce gwarantowania depozytĂłw sÄ zgodne z dyrektywÄ 94/19/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie systemĂłw gwarancji depozytĂłw zmienionÄ dyrektywÄ 2009/14/WE z dnia 11 marca 2009 r.
Depozyty zgromadzone we wszystkich bankach krajowych (tj. z siedzibÄ na terytorium RP) sÄ chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny w przypadku speĆnienia warunku gwarancji (zawieszenia dziaĆalnoĆci banku i ustanowienia zarzÄ du komisarycznego oraz zĆoĆŒenia wniosku o ogĆoszenie jego upadĆoĆci) wypĆaca Ćrodki gwarantowane do wysokoĆci ustawowo okreĆlonej kwoty.
WysokoĆÄ gwarancji:
Kwota depozytĂłw nieprzekraczajÄ ca rĂłwnowartoĆci 100 000 euro jest gwarantowana w caĆoĆci.
Ochronie podlegajÄ imienne depozyty zĆotowe i walutowe:
- osĂłb fizycznych,
- osĂłb prawnych, w tym jednostek samorzÄ du terytorialnego,
- jednostek organizacyjnych nieposiadajÄ cych osobowoĆci prawnej, o ile posiadajÄ zdolnoĆÄ prawnÄ ,
- szkolnych kas oszczÄdnoĆciowych i pracowniczych kas zapomogowo-poĆŒyczkowych.
Czyje depozyty nie podlegajÄ ochronie?
- Skarbu PaĆstwa,
- instytucji finansowych, m.in. takich jak: banki, firmy inwestycyjne, podmioty prowadzÄ ce dziaĆalnoĆÄ maklerskÄ , podmioty ĆwiadczÄ ce usĆugi ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne, spĂłĆdzielcze kasy oszczÄdnoĆciowo-kredytowe (SKOK),
- podmiotĂłw, ktĂłre nie sÄ uprawnione do sporzÄ dzania uproszczonego bilansu oraz rachunku zyskĂłw i strat
- kadry zarzÄ dzajÄ cej bankiem oraz gĆĂłwnych wĆaĆcicieli banku.
Zasady obliczania kwoty gwarantowanej:
kwota gwarantowana obliczana jest od sumy ĆrodkĂłw pieniÄĆŒnych ulokowanych na wszystkich rachunkach (np. lokatach terminowych, bieĆŒÄ cych, oszczÄdnoĆciowo-rozliczeniowych) jednej osoby w danym banku, w przypadku rachunku wspĂłlnego kaĆŒdemu ze wspĂłĆposiadaczy przysĆuguje odrÄbna kwota gwarancji.
W jakiej walucie wypĆacane sÄ Ćrodki gwarantowane?
Gwarancjami objÄte sÄ depozyty zĆotowe i walutowe. NiezaleĆŒnie od waluty w jakiej nominowany jest depozyt, wypĆata ĆrodkĂłw gwarantowanych nastÄpuje w zĆotych.
Czy moĆŒna odzyskaÄ tÄ czÄĆÄ depozytĂłw, ktĂłra nie jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny?
Tak, stanowi ona nadal wierzytelnoĆÄ deponenta do banku. Po ogĆoszeniu upadĆoĆci banku kwota ta moĆŒe zostaÄ odzyskana w wyniku podziaĆu majÄ tku upadĆego banku w ramach postÄpowania upadĆoĆciowego. Deponent powinien zgĆosiÄ swoje wierzytelnoĆci sÄdziemu-komisarzowi w terminie wskazanym w postanowieniu sÄ du o ogĆoszenie upadĆoĆci banku.
W przypadku nabycia upadĆego banku przez inny bank, nowy wĆaĆciciel przejmuje zobowiÄ zania wobec posiadaczy rachunkĂłw bankowych.
Gdzie moĆŒna odebraÄ kwoty gwarantowane?
Ćrodki gwarantowane wypĆacane sÄ przez zarzÄ d komisaryczny, podmiot uprawniony do reprezentacji* lub podmiot, z ktĂłrym ZarzÄ d Funduszu zawrze umowÄ o dokonanie wypĆat ĆrodkĂłw gwarantowanych w miejscach i terminach podanych do wiadomoĆci publicznej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Po tym terminie wypĆaty bÄdÄ dokonywane przez Fundusz przez 5 lat od dnia zawieszenia dziaĆalnoĆci banku.
* dotyczy oddziaĆu instytucji kredytowej, o ile przystÄ piĆa ona do obowiÄ zkowego systemu gwarantowania